Home ARTYKUŁY RDR2: wybrane sekrety i ciekawostki

RDR2: wybrane sekrety i ciekawostki

by Iron

Rockstar przeszło moje najśmielsze oczekiwania w RDR2 z ilością tajemnic, ciekawostek i easter eggów. Dlatego postanowiłem przybliżyć wam kilka wybranych (może będzie kolejna część w przyszłości). Na wstępie uprzedzam, że będą spojlery, może nie w kwestii fabuły, ale samego świata, który jednak zawsze ma większy urok, gdy poznajemy go na własną rękę. Rozgrywka nagrywana z PS4, nie chciałem bardzo edytować gry, by nie straciła swojego klimatu. Tyle w kwestii wstępu. Miłego oglądania.


Meteoryty


W rejonie Roanoke Valley można znaleźć ogromny krater po uderzeniu meteorytu i połamane wokół niego drzewa. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do katastrofy tunguskiej, która miała miejsce na Syberii 30 czerwca 1908 roku. Z dostępnych informacji wynika, że asteroida wielkości wieżowca rozpadała się na części ok. 10 km nad powierzchnią. Eksplozja powaliła drzewa w promieniu 40 km, była widziana na 650 km i słyszana na 1000 km. Wybuch był tak silny, że mimo późnej pory niebo w wielu europejskich miastach było rozświetlone niemal jak w dzień.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w sieci. Co ciekawe, gdy w grze zbadamy miejsce upadku, to znajdziemy jeden z małych odłamków. Drugi jest w domku nieopodal, w którym zabił mieszkających tam nieszczęśników. W ekwipunku wyraźnie widzimy informacje, że jest to 2 meteoryt z 3. Jednak jak do tej pory nikomu nie udało się znaleźć ostatniego. Jest wiele plotek, które mówią, że można go złowić lub znaleźć, ale nikt nie wie gdzie. Są też teorie w oparciu o pliki z PC, że posiada go jakaś wiewiórka w świecie gry. Ludziom z R* widocznie nie brakuje poczucia humoru. Jednak nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. Równie dobrze 3 kawałek mógł zostać skasowany lub jest w niedostępnym miejscu…


Gdzie jest Gavin??


Podczas podróży możemy spotkać Brytyjczyka imieniem Nigel, który szuka swojego kolegi Gavina. Nie jesteśmy w stanie pomóc nieznajomemu, nie ma tu misji do wykonania, nikt też nigdy nie znalazł Gavina w świecie gry. Po pewnym czasie przerodziło się to w gag. W stylu: „Gavin pewnie jest na Tahiti razem z planem Dutcha” XD itd. Jednak rozwiązanie tej zagadki nie jest takie trudne. Wystarczy obrabować Nigela, by znaleźć list od jego kolegi Toma, który rzuca dużo świata na całą sytuację. Tom pisze, że obaj Nigel i Gavin pochodzą z jednego miasta, że ich matka jest z nich dumna, wspomina też o czasach w których Nigel udawał londyńczyka… Cały list sugeruje, że Nigel cierpi na zaburzenie tożsamości i jego drugą personą jest Gavin, zabawny londyńczyk. Możliwe, że Gavin „bronił go” przed stresem lub przemocą ze strony środowiska. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych, ale widocznie nie w tym przypadku. Co jest nawet ironiczne. Bo Nigel nagle stracił drugą osobowość i przemierza świat gry rozpaczliwie szukając człowieka, który istniał tylko w jego głowie…


Księżniczka IKZ


Jedna z największych, nierozwiązanych, tajemnic w RDR2. Podczas gry możemy natrafić na podróżnika, który opowiada nam historię zaginionej przed laty księżniczki Isabeau i kieruje nas do Van Horn. W mieście przed wejściem do saloonu możemy zebrać ulotkę, jednak nie ma tu żadnego zadania, a wielu ludzi w mieście wręcz kpi z każdego kto do tej pory szukał zaginionej. Minęło wszak 15 lat od jej „porwania”. Nie wiadomo, czy jest to jakaś większa intryga, czy po prostu skasowane zadanie… Jednak ludzie na PC w plikach gry znaleźli model księżniczki i ukryte dialogi, które wskazują, że może R* planuje w przyszłości ruszyć z tą tajemnicą lub zostawili niedokończone zadanie bez możliwości progresji, by zakpić z graczy. Akurat nie byłoby to pierwszy raz. Co ciekawe u pasera w mieście możemy znaleźć skrzynię z jej inicjałami i herbem rodowym. Wiele osób spekuluje, że ta „jest” na drugim piętrze, jednak nie można się tam dostać i nic też nie wynika z tej wiedzy, póki co nie ma żadnych nowych poszlak, a sam model postaci nie był nigdy widziany w grze. Jest wiele teorii o ukrytych informacjach i sposobach na aktywację zadania, ale jak na razie są to tylko zwariowane domysły.


Skarb Otisa Millera


Otis jest jednym z bardziej znanych rewolwerowców w świecie RDR2. Jego rozboje zapewniły mu sławę lub raczej niesławę. Istnieją nawet tanie opowiadania, które gloryfikują postać rewolwerowca, w papierosach możemy też znaleźć kartę z jego podobizną. Ottis zginął z ręki członka swojej grupy, jednak przed tym ukrył swój skarb. Aby go znaleźć wystarczy zebrać 2 części mapy. Jedną znajdziemy na północ od Annesburgu w małej hacie, której strzeże szalony pustelnik, a drugą w najdalszym punkcie mapy na zachód od Valentine. Tu spotkamy starą kobietę, która żyje z 3 psami. Gdy zbierzemy mapę na odwrocie mamy list Otisa, który pisze, że w obawie o swoje życie postanawia ukryć swoje rzeczy. Złożona mapa prowadzi nas do New Austin, nieopodal Twin Rocks na północ od Armadillo. Jest to teren dostępny dopiero po zakończeniu gry.

Co ciekawe możemy ten skarb odkryć nawet przypadkiem, nie jest wymagana mapa do jego odkrycia. Ta jednak pozwala lepiej zrozumieć historię Otisa. Otóż jego zabójcą był Charlie Tatum, jeden z jego towarzyszy. Wszystko wskazuje, że był to ten szalony pustelnik z pierwszą częścią mapy. Żona Millera miała 3 synów, a jak wcześniej wspominałem drugą część mapy znajdujemy u starej wiedźmy z 3 psami, co sugeruje, że była to żona Otisa. Nie jest to oczywiście powiedziane wprost, jednak wiele na to wskazuje… W jego skrzyni znajdziemy unikatową broń i „egzotyczne” fotografie hehe. Otis prawdopodobnie był wzorowany na postaci Jessego Jamesa. Obaj: mieli brata o imieniu Frank, zginęli w podobnych okolicznościach i nazwali swoich synów własnym imieniem… 


Pewnego razu w Limpany


Spalone miasto Limpany znajdziemy nieopodal obozu Horseshoe Overlook, zostało zniszczone zanim trafiliśmy w te strony. Na początku nie wiemy co dokładnie się tu wydarzyło, jednak wystarczy tylko trochę pozwiedzać teren, by odkryć liczne beczki z naftą. Jest na nich logo Leviticusa Cornwalla, czyli jednego z głównych antagonistów. Łatwo się domyślić, że miasteczko nie chciało robić z nim interesów, wiec jego ludzie doszczętnie je spalili. Obyło się bez ofiar, wiec prawdopodobnie mieszkańcy zbiegli, nie licząc dwóch więźniów. Budynek więzienny jest murowany, więc ogień nie strawił budowli, jednak nieszczęśnicy prawdopodobnie podusili się lub pozostawieni w zamknięciu na pastwę losu umarli z głodu. Uważam jednak, że pierwsza wersja jest bardziej prawdopodobna, biorąc pod uwagę skalę zniszczeń. W biurze szeryfa możemy znaleźć sztabkę złota i receptę na tonik dla konia. Sztabkę u pasera sprzedamy za 500$, wiec warto tu zajrzeć na samym początku gry, gdy jeszcze mamy problemy finansowe. Możliwe, że początkowo R* planowało misję w mieścinie, jednak zmienili zdanie, pozostawiając tylko poszlaki, które mają ułatwić nam zrozumienie zaistniałej sytuacji.


Zwariowani pustelnicy


Na zakończenie mam dwóch pustelników. Świat RDR2 jest pełen dziwnych ludzi, jednak jedni są bardziej dziwni, od drugich… Pierwszy mieszka w jaskini na północ od Strawberry, wejście jest schowane przy granicy mapy, wiec łatwo je przeoczyć. Człowiek tam mieszkający ma chyba problemy z głową i reaguje dość agresywnie na naszą wizytę. Możemy odwiedzić go dwa razy, jednak na filmiku nagrałem tylko pierwszą wizytę…

Drugi pustelnik mieszka na drzewie w rejonie New Austin, dostęp do tego terenu mamy dopiero po ukończeniu gry. Jeśli strzelimy w jego „domek”, to wypadną z niego zwłoki człowieka ze zdeformowaną twarzą, przypominającą kota. Według znawców z sieci jest to nawiązanie do glicha z pierwszej części gry. Co można uznać za wyrazy uznania od samego R*.

Ciężko analizować zachowanie niektórych jednostek, jednak to jest fajne w RDR2, że szukasz poszlak i jakiejś historii, a czasami na naszej drodze spotykamy ludzi na tyle ekscentrycznych, że ich analizowanie wiązałoby się z problemami psychologicznymi. To jednak dodaje temu światu wiarygodności.


To wszystko tym razem. Niestety, jestem amatorem jeśli chodzi o filmy i całość zajęła o wiele więcej czasu, niż przewidywałem. Jeśli jednak interesują was inne ciekawostki ze świata RDR2, to dajcie znać w komentarzach. Postaram się zmontować kolejne filmiki. Jeśli wolicie bardziej klasyczną formę, to też dajcie znać. Wszelkie uwagi mile widziane.

Polecamy również

Nynek to koci pupil Cross-Play. Stronka korzysta z whiskasa, czy nakarmisz Nynka? Nakarm Nynka Przeczytaj więcej o polityce prywatności